چگونه دیجیتال مارکتر شویم؟

آیا یک فارغ‌التحصیل دانشگاهی هستید؟ یا این‌که یک بازاریاب سنتی هستید؟ یا ...

چگونه دیجیتال مارکتر شویم؟

امتیاز
0
(0)
اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۸
توسط آکادمی آی دیزاینر
123 بازدید
2 دیدگاه
توسط آکادمی آی دیزاینر

چگونه دیجیتال مارکتر شویم؟

آیا یک فارغ‌التحصیل دانشگاهی هستید؟ یا این‌که یک بازاریاب سنتی هستید؟ یا یک کارآفرین آشنا به فناوری هستید که آمادگی تغییرات عمده در حرفه‌ی خود را دارید؟ آیا دوست دارید وارد مسیری شوید که پتانسیل زیادی برای رشد سریع شخصی و کاری در آن وجود دارد؟ اگر آماده هستید که یک دیجیتال مارکتر حرفه‌ای و موفق باشید، جای درستی آمده‌اید.

پیش‌بینی می‌شود که تا سال آینده هنوز میلیون‌ها فرصت شغلی درزمینهٔ دیجیتال مارکتینگ در جهان وجود داشته باشد و دسترسی به اینترنت هرروز در حال افزایش است. بنابراین حالا بهترین زمان برای شروع حرفه‌ای به‌عنوان یک دیجیتال مارکتر است!

شاید جواب سوال زیر را بدانید، اما مهم است که قبل از صحبت درباره موضوع اصلی، به این سوال پاسخ دهیم…

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی دیجیتال مجموعه تمام فعالیت‌های بازاریابی است که یک شرکت از طریق رسانه‌های دیجیتال انجام می‌دهد تا با مشتریان بالقوه ارتباط برقرار کند. مثلاً وب‌سایت، ایمیل، موتورهای جست‌وجو و شبکه‌های اجتماعی. دیجیتال مارکترها از طریق دستگاه‌هایی مثل گوشی موبایل، تبلت و لپ‌تاپ با مشتریان ارتباط برقرار می‌کنند. این یعنی در دیجیتال مارکتینگ باید بدانید که مشتریان بالقوه‌ی شما از چه طریق به اینترنت متصل می‌شوند، از چه دستگاهی برای ارتباط با شما استفاده می‌کنند و شما باید از طریق چه دستگاهی با آن‌ها صحبت کنید.

دیجیتال مارکتینگ با همتای سنتی خود، یعنی بازاریابی سنتی، متفاوت است. مثلاً در بازاریابی سنتی تمرکز بازاریاب فروختن محصول به مشتری بود اما در بازاریابی دیجیتال این‌طور نیست. دیجیتال مارکتینگ تلاش می‌کند دقیقاً در زمان و مکانی که مشتری به آن نیاز دارد در دسترس باشد و با این روش نزد مشتری ارزشمند می‌شود. هدف دیجیتال مارکتینگ این است که نیاز مشتری را در زمان و مکان مناسب و درست، پاسخ دهد.

بازاریابی دیجیتال مانند یک چتر است که بسیاری مشاغل تخصصی را شامل می‌شود. از جمله سئو یا همان بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو، مدیریت شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی محتوایی، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، PPC و … .

مهارت‌های موردنیاز برای دیجیتال مارکتر بودن

۱- بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جست‌وجو (سئو)

کاربران اغلب در موتورهای جست‌وجویی مانند گوگل به دنبال اطلاعات مفید برای رفع نیازهای خود می‌گردند. یکی از جنبه‌های اصلی دیجیتال مارکتینگ، بهینه‌سازی وب‌سایت برای کاربران و موتورهای جستجو است. تلاش دیجیتال مارکتر این است که وب سایت در موتورهای جست‌وجو در جایگاه بهتری ظاهر شود. دانستن چگونگی نگارش محتوا و استفاده از کلمات کلیدی، مدیریت درست ساختار محتوا، استفاده از پیوندهای مرتبط به محتوا و … بخش‌های مهمی از این استراتژی برای فتح صفحه اول گوگل هستند.

۲- مدیریت شبکه‌های اجتماعی

مدیریت شبکه‌های اجتماعی مختلف مانند اینستاگرام، توییتر و لینکدین یکی دیگر از جنبه‌های دیجیتال مارکتینگ است. در این مرحله باید بتوانید مخاطبان را جذب کنید و با آن‌ها طوری ارتباط برقرار کنید که در نظرشان باارزش و منحصربه‌فرد باشید. داشتن درک عمیق از این‌که مخاطبان موردنظر شما از چه پلتفرم‌هایی استفاده می‌کنند ضروری است. همچنین باید برنامه‌ریزی درستی در مورد کمپین‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی داشته باشید.

درواقع استراتژی شبکه‌های اجتماعی بر این اساس استوار است با انتشار محتوایی جذاب بر اساس ترندهای روز، کاربران مختلف را نسبت به کسب‌وکار، راغب کند. برای این کار، نه‌تنها باید مخاطبان هدف خود را مورد تحقیق و بررسی قرار دهید، بلکه باید علایق فعلی آن‌ها را بدانید. استفاده از شبکه اجتماعی، جنبه‌ای از دیجیتال مارکتینگ است که نتیجه دهی سریع‌تری نسبت به جنبه‌های دیگر دارد. اما به مدیریت مداوم و خلاقیت احتیاج دارد.

۳- بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی قسمت پرچالش دیجیتال مارکتینگ است. به‌عنوان یک بازاریاب محتوا، هم باید بتوانید خلاقانه فکر کنید و هم باید تحلیل دقیقی از نتایج کار داشته باشید. باید از هردوی این‌ها استفاده کنید تا برای پلتفرم‌های مختلف محتوای مفید ایجاد کنید. به‌این‌ترتیب نظر مخاطبان را جلب می‌کنید و باعث می‌شوید برای خدمات موردنیاز خود به شما رجوع کنند. این فرآیند درنهایت منجر به ایجاد لیدهای بیشتر و گفت‌وگوهای بیشتر با مخاطبان می‌شود.

۴- تجزیه و تحلیل داده‌ها

داشتن درک درست از گوگل آنالیتیکس برای این بخش ضروری است. یکی از مزایای دیجیتال مارکتینگ نسبت به دیگر روش‌های بازاریابی، این است که قابل اندازه‌گیری و تحلیل دقیق است. باید بتوانید با بهره‌گیری از مهارت‌های خود، کمپین‌های فعال را بررسی کنید و تشخیص دهید که کدام‌یک مؤثرتر هستند. این داده‌ها و اندازه‌گیری‌ها ممکن است کمی پیچیده باشند اما به شما این امکان را می‌دهند که کمپین‌های خود را ارتقا دهید و سود کلی خود را به شدت افزایش دهید. نتایج این اندازه‌گیری‌ها کمک می‌کند تا شناخت بیشتری نسبت به مخاطب‌های خود پیدا کنید و می‌توانید بفهمید که چه چیزی بیشتر از همه توجه آن‌ها را جلب کرده است.

۵- تبلیغات کلیکی گوگل (PPC)

با استفاده از سئو تلاش می‌کنیم تا رتبه سایتمان ارتقا یابد و کاربران به صورت طبیعی از نتایج گوگل وارد وب‌سایت شوند. در حالیکه متاسفانه یا خوشبختانه، پول اینجا می‌تواند قوانین بازی را به هم بزند و با تبلیغات گوگل می‌توان به راحتی در معرض دید کاربران قرار گرفت. در این قسمت، دیجیتال مارکتر هزینه‌ای را پرداخت می‌کند تا در صورت جست‌وجوی یک کلمه کلیدی مشخص، لینک وب‌سایت شرکت او در ابتدای لیست نتایج جستجو ظاهر شود. به این نکته نیز باید توجه کرد که کاربر بعد از ورود به سایت، می‌بایست چه مسیری را طی کند. در اینجا باز هم به تجزیه و تحلیل داده‌ها نیاز است تا هزینه‌ها کمتر شده و ROI بیشتر شود.

خب! چگونه یک دیجیتال مارکتر شویم؟

علاوه بر مهارت‌های تخصصی که بالاتر به آن‌ها اشاره کردیم و گذراندن آموزش‌های کاربردی موردنیاز، دیجیتال مارکتر بودن جنبه‌های دیگری نیز دارد. دیجیتال مارکترها اهل عمل هستند و باید رهبران فکری خوبی باشند. اگر می‌خواهید یکی از آن‌ها باشید، باید مثل آن‌ها فکر کنید. بهترین راه برای انجام این کار این است که از یکی از آن‌ها یاد بگیرید.

با کارآموزی آغاز کنید

اگر یک تازه‌کار هستید، کارآموزی به شما کمک می‌کند تا تجربه کسب کنید و رزومه‌ی خود را گسترش دهید. در کنار متخصصان حرفه‌ای بودن، شما را با جنبه‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ روبه‌رو می‌کند و برای شما مشخص می‌کند که کدام‌یک از آن‌ها اولویت شماست.

از رهبران فکری بزرگ پیروی کنید

امروزه دیجیتال مارکترها می‌دانند که این زمینه، رشد آنچنان سریعی دارد که به اشتراک گذاشتن اسرار و قلق‌های کاری، نه باعث ایجاد رقابت می‌شود و نه باعث تهدید کسب‌وکار. خیلی از دیجیتال مارکترها نه‌تنها به شما می‌گویند که چه کرده‌اند، بلکه به‌صورت دقیق برای شما مشخص می‌کنند که چگونه کارهای مختلف را انجام دادند و به جایگاه فعلی خود رسیده‌اند. آن‌ها را ببینید، به صحبت‌هایشان گوش دهید و از آن‌ها درخواست کنید تا تجربیاتشان را با شما به اشتراک بگذارند.

ارتباطات گسترده داشته باشید

شما می‌خواهید یک دیجیتال مارکتر باشید، پس در جمع بازاریابان دیجیتال باشید و با آن‌ها صحبت کنید. در کنفرانس‌ها شرکت کنید و در گروه‌های آنلاین آن‌ها ثبت‌نام کنید. معمولاً از طریق این مراودات و ارتباطات، فرصت‌های غیرمنتظره ایجاد می‌شوند. همچنین می‌توانند تجربه‌ای عالی برای یادگرفتن و کسب تجربه باشند.

همیشه در حال ارتقای کار خود باشید

در هر زمینه‌ای که کارتان خوب است، باید تلاش کنید که بازهم بهتر باشید. اگر فکر می‌کنید که باید چیزهای جدیدی یاد بگیرید و دانش خود را بیشتر کنید، قطعا دست از تلاش برندارید و با تمام توان برای به دست آوردن آن حرکت کنید. به‌عنوان یک دیجیتال مارکتر، همیشه باید در حال ارتقای توانایی‌های خود باشید. کلاس‌های آنلاین، کتاب‌های الکترونیکی، وبینارها و … هم رایگان و هم غیر رایگان وجود دارند تا به شما کمک کنند مهارت‌های خود را تقویت کنید.

صحبت نهایی

اگر می‌خواهید یک دیجیتال مارکتر باشید، علاوه بر این‌که باید آشنایی با تکنولوژی، آموزش‌های لازم و مهارت‌های حرفه‌ای داشته باشید، لازم است که انگیزه، حس جاه‌طلبی و علاقه‌ی واقعی نیز به این کار داشته باشید.

باید بدانید که هدف نهایی بازاریابی دیجیتال، این است که هر آنچه در توان شماست برای مشتریان انجام دهید. هدف دیجیتال مارکتینگ صرفاً فروش خدمات به مشتریان نیست، بلکه فروش خدمات درست به مشتریان درست، در زمان درست است. اگر دیجیتال مارکتینگ شغلی است که به آن علاقه‌مند هستید و فکر می‌کنید می‌توانید در آن موفق باشید، از همین حالا یادگیری را شروع کنید.

اشتراک گذاری در : توییتر تلگرام

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×