نتایج تجربی سئوسازی وب سایت

همانطور که می دانید گوگل به عنوان بزرگترین موتور جستجوگر دنیا از ...

نتایج تجربی سئوسازی وب سایت

امتیاز
0
(0)
مرداد ۱۷, ۱۳۹۸
توسط آکادمی آی دیزاینر
92 بازدید
0 دیدگاه
توسط آکادمی آی دیزاینر

نتایج تجربی سئوسازی وب سایت

همانطور که می دانید گوگل به عنوان بزرگترین موتور جستجوگر دنیا از یکسری الگوریتم ها و فاکتورها برای رتبه بندی نتایج جستجوی خود بهره می گیرد. لازم به ذکر است که این معیارها همواره در حال تغییر و بهبود هستند. پس می توان نتیجه گرفت که معیار و دستورالعمل ثابتی وجود ندارد. در این مطلب نتایج تجربی بیش از ۵ سال فعالیت در زمینه سئو سایت به شما ارائه خواهد شد که از نظر ما ارزش بسیار بالایی دارد چون نتیجه سالها زحمت و سرمایه گذاری در این حوزه می باشد.

دانش سئوسازی

دانش سئو یا علم سئو در اصل آشنایی با روش های اصولی سئو است که چیزی در حدود ۱۷۰ روش است . هر کدام از این روش ها نیاز به مطالعه دقیق و درک مفهومی دارد . برای سئو یک سایت نیازی نیست که از تمام این روش ها استفاده کرد ؛ در برخی مواقع تنها با استفاده از ۱۰ استراتژی سئو می توان به نتیجه رسید . اما انتخاب مناسبترین روش مهمترین تصمیم یک سئو کار است که باید در ابتدای شروع هر کار آنرا اتخاذ نماید . انتخاب روش های مناسب به فاکتورهای متعددی بستگی دارد مانند موضوع سایت ، ویژگی های سایت های رقیب ، کلمه ای که سئو بر روی آن انجام می شود ، ساختار سایت ، کلاس کاری یک سایت ، مدت زمانی که برای کار سئو تعهد شده است و … . در این مطلب سعی شده تا این ۱۷۰ روش سئو را به صورت مختصر توضیح دهیم .

نتایج تجربی حاصل از سئو و بهینه سازی

این نتایج حاصل تجارب کسب شده از ده ها سایت می باشد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. توجه داشته باشید که موارد زیر بصورت تجربی بوده و نمی توان بصورت کاملا قطعی به آنها استناد کرد. همچنین ممکن است برخی از متخصصین فعال در حوزه سئو و بهینه سازی سایت این موارد را رد یا تایید کنند. شما نیز مختار به تایید یا رد این موارد هستید.

 • وردپرس به لحاظ ساختاری برای سئو مناسب تر است.
 • ساختار و معماری سایت از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • گواهی امنیتی SSL رایگان تاثیر چندان مثبتی بر سئو سایت ندارد.
 • سرعت تاثیر مستقیم و امنیت و پایداری تاثیر غیر مستقیم در سئو دارند.
 • محتوای خوب تنها داشتن متن بلند، تصاویر و ویدئو نیست.
 • جلوگیری از ایندکس شدن صفحات بی ارزش تاثیر خوب اما غیر مستقیم در سئو سایت دارد.
 • عامل تجربه کاربری تاثیر زیادی در سئو سایت دارد.
 • لینک ها بسیار مهم هستند اما همه چیز لینک نیست.

وردپرس و سئو سایت

وردپرس را می توان بهترین سیستم مدیریت محتوای رایگان و متن باز دنیا دانست. ساختار قابل کنترل وردپرس و همچنین وجود افزونه ها و قالب های بسیار زیاد برای آن را می توان از نقاط قوت وردپرس دانست. طبق بررسی هایی که در شرایط کاملا یکسان انجام داده ایم وردپرس نتیجه بهتری (هر چند جزئی) در مقایسه با جوملا در سئو بدست آورده است. وردپرس در عین داشتن کارایی، ساختار بسیار منظمی دارد و کار با آن بسیار آسان است. همین ویژگی بارز سبب می شود که وردپرس محبوب ترین سیستم مدیریت محتوای دنیا باشد. پیشنهاد می کنیم مطلب وردپرس چه تاثیری در سئو سایت دارد را مطالعه نمایید.

اهمیت ساختار سایت در سئو

ساختار و معماری سایت، نقش بارزی در استاندارد بودن سایت ایفا می کنند. استاندارد بودن سایت نیز موجب بالا رفتن سطح کارایی و راحتی برای کاربران می شود. این موضوع بصورت غیر مستقیم تاثیر مثبتی بر سئو می گذارد. با توجه به اهمیت بالای این موضوع، بحث را در قالب مطلبی اختصاصی با عنوان تاثیر ساختار سایت بر سئو مطرح کرده ایم.

تاثیر گواهی امنیتی SSL در سئو سایت

گوگل تاثیر مثبت گواهی امنیتی SSL را تایید کرده است. اما نکته قابل توجه این است که نتیجه بررسی ها نشان می دهد گواهی SSL رایگان تاثیر خاصی در سئو ندارد. دلیل این موضوع را می توان به این موارد ارتباط داد که در گواهی های هزینه ای احراز صورت می گیرد اما در گواهی های رایگان هیچگونه احرازی صورت نمی گیرد. در نتیجه با توجه به اینکه امکان سوء استفاده با گواهی SSL رایگان برای مواردی نظیر فیشینگ و … وجود دارد منطقی است که تاثیر مثبتی برای گواهی امنیتی SSL رایگان وجود نداشته باشد.

تاثیر سرعت، پایداری و امنیت در سئو سایت

منابع رسمی گوگل اظهار داشته اند که سرعت لود سایت تاثیر مستقیمی در سئو دارد. قاعدتا هر قدر سرعت لود سایت بهتر باشد نتیجه مثبت و هر قدر پایین تر باشد تاثیر منفی خواهد داشت. البته موضوعی که باید به آن توجه داشت این است که سایت شما برای رتبه بندی در نتایج گوگل با در نظر گرفتن وضعیت رقبا سنجیده می شود و ممکن است سایت قرار گرفته شده در رتبه ۱ گوگل با کلمه یا عبارت خاصی، سرعت مطلوبی نداشته باشد. پس باید توجه داشت که مهم بالاتر و بهتر بودن از رقباست نه داشتن معیارهای تئوری.

پیشنهاد می شود برای کامل شدن اطلاعات خود مطالب زیر را نیز مطالعه نمایید:

ویژگی های بارز محتوای با کیفیت

منظور از محتوای با کیفیت نه تعداد کلمات است نه وجود تصویر و ویدئو و …! بلکه معنی محتوای با کیفیت این است که محتوا کاربرپسند بوده و استانداردهای فنی در آن رعایت شده باشد. از ویژگی های محتوای با کیفیت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نگارش محتوا بصورت صحیحی انجام شده باشد.
 • محتوا بصورت ساده اما پرمفهوم بیان شده باشد.
 • اطلاعات جامع، مفید و تازه ای را در دل خود داشته باشد.

مدیریت صفحات کم ارزش و بی ارزش

برخی از صفحات ارزش خاصی ندارند و بهتر است از ایندکس شدن آنها در گوگل جلوگیری کنیم. برای اینکار می توانیم از افزونه بسیار کاربردی و خوب Yoast SEO کمک بگیریم و صفحات بی ارزش و یا کم ارزش را بصورت Noindex ست کنیم تا از ایندکس شدن آنها جلوگیری کنیم. یکی از راهکارهای دیگر استفاده از rel=canonical برای صفحات کم ارزش، بی ارزش و یا مشابه است. در واقع از canonical به منظور تجمیع صفحات مشابه و ارجاع آنها به صفحه هدف استفاده می شود.

تاثیر تجربه کاربری در سئو سایت

نتیجه بازخوردهای بازدیدکنندگان سایت را می توان به عنوان تجربه کاربری قلمداد کرد. برخی از متخصصین و فعالان حوزه سئو بر این عقیده هستند که UX تاثیر خاصی در سئو ندارد اما ما با این نظریه کاملا مخالف هستیم و این نظر را داریم که تجربه کاربری تاثیر بسیار قابل توجهی در سئو دارد. همچنین لازم به ذکر است انتظار می رود تاثیر تجربه کاربری در سئو در آینده بیش از میزان فعلی باشد. زیرا اصل مبحث تجربه کاربری بر برقراری وضعیت مطلوب باب میل کاربران یک سایت است که به هدف و اصل نزدیک است.

نشانه‌های محتوای با کیفیت

۱. نرخ مشارکت

زمانی که یک موتور جستجو، صفحه نتایج جستجو را به شما نمایش می‌دهد، در واقع در حال رصد کردنِ رفتار شما با لینک‌های نمایش داده شده نیز هست. اگر روی لینک اول کلیک کرده و بلافاصله دکمه بازگشت را بزنید، موتور جستجو این کار را نشانه‌ای از نارضایتی شما تلقی می‌کند.

موتورهای جستجو به دنبال “کلیک‌های طولانی” هستند، یعنی کلیک کردنی که بلافاصله بعد از آن دکمه بازگشت را نزنید. وقتی چنین کاری در روز بارها و بارها تکرار می‌شود، موتور جستجو حجم عظیمی از داده‌ها را در اختیار خواهد داشت که بر اساس آنها خواهد توانست درباره کیفیت محتوای سایت‌ها تصمیم‌گیری کند.

۲. یادگیری ماشینی

گوگل در سال ۲۰۱۱ به الگوریتم رتبه‌بندی خود آپدیتی به نام پاندا اضافه کرد. پاندا تغییری شگرف در تشخیص کیفیت وب‌سایت‌ها بود. گوگل شروع به استفاده از ارزشیاب‌های انسانی کرد که به دنبال محتوای کم کیفیت می‌گشتند و به صورت دستی به هزاران وب‌سایت امتیاز می‌دادند. در مرحله بعدی از یادگیری ماشینی برای تقلید رفتار انسان‌ها استفاده شد. همین که کامپیوترها توانستند یک سایت یا محتوای بی‌کیفیت را به درستی تشخیص دهند، این الگوریتم بر میلیونها سایت اینترنتی اعمال شد.

نتیجه نهایی، ترتیب سایت‌ها در صفحاتِ نتایج جستجو را بیش از ۲۰% تغییر داد. سخن گفتن درباره الگوریتم پاندا نیازمند یک مقاله جداگانه است، اما در اینجا به همین نکته اشاره کنیم که:

 1. قالب‌های سنگین
 2. محتوای خالی
 3. تعداد مقالات فراوان مشابه و با موضوع یکسان
 4. حجم بالای تبلیغات
 5. و محتوایی که به صورت خودکار توسط ربات‌ها تهیه می‌شود

می‌توانند باعث شوند که گوگل محتوای شما را به عنوان یک محتوای باکیفیت شناسایی نکند.

۳. الگوهای لینک کردن

موتورهای جستجو مدتی است متوجه شده‌اند که سایت‌های باکیفیت‌تر، لینک‌های بیشتری از سایت‌های کم‌کیفیت‌تر (که تعدادشان بالا است) می‌گیرند. امروزه، الگوریتم‌های تحلیل لینک به صورت قابل توجهی پیشرفت کرده‌اند، اما اساس کار همچنان همان است.

تمام این هیجان و توجه به محتوایِ سایتِ جدید برای الگوریتم‌های گوگل به معنی معتبر بودن و با کیفیت بودن سایت است. از طرف دیگر، خوب نبودن یک سایت در چشم کاربر، می‌تواند به معنای نابودی آن سایت در چشم تمامی کاربران باشد.

بررسی تاثیر لینک ها در کسب رتبه

لینک های خارجی از ابتدا تاثیر بسیار زیادی در تعیین رتبه نتایج گوگل داشته اند. اما موضوعی که باید به آن توجه داشت این است که سطح اسپم و تخلف در این موضوع بشدت بالاست و این موضوع سبب شده گوگل الگوریتم خاصی تحت عنوان پنگوئن برای کنترل و بررسی لینک ها ارائه شود. بحث لینک های خارجی یک موضوع بسیار گسترده و پیچیده است که نمی توان بصورت خلاصه در مورد آن صحبت کرد. اما یکسری موارد هستند که بهتر است به آنها توجه داشته باشید. موارد بشرح زیر هستند:

 • لینک های سایت واید و پولی از دید گوگل اسپم هستند.
 • اگر به لینک های سایت واید بصورت تبلیغاتی نیاز دارید حتما دقت کنید که بصورت نوفالو باشند.
 • کنترل چگالی کلی و جزئی لینک های خارجی بسیار مهم است و با بروز اشتباه ممکن است گوگل سایت را جریمه کند.
 • کیفیت لینک ها و ارتباط محتوایی لینک دهنده بسیار مهمتر از تعداد لینک ها می باشد.
 • یکی از بهترین راهکارها برای گرفتن لینک های طبیعی، کار بر روی برندینگ است.
 • هر قدر سطح رقابت و اسپم کلمات کلیدی بالاتر می رود کنترل و نظارت بیشتری بر روی آن در نتایج گوگل اعمال می شود.

برای اینکه بتوانید لینک بیلدینگ خوبی داشته باشید تا موجب بهبود سایت و کلمات کلیدی آن شود پیشنهاد می کنیم ساختار الگوریتم پنگوئن را بخوبی بشناسید تا بتوانید به درستی عمل کنید. یکی از بهترین منابع سایت searchengineland می باشد که در زیر لینک مربوط به اطلاعات و اخبار الگوریتم پنگوئن قرار داده می شود:

Google Penguin

اشتراک گذاری در : توییتر تلگرام

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×