سئو کلاه سیاه و عواقب خانمان سوز آن؛ عجله نکرده و سفید پیش بروید

بهینه سازی موتورهای جستجو یا همان سئو (SEO) از حیاتی‌ترین فعالیت‌های تجارت الکترونیک ...

سئو کلاه سیاه و عواقب خانمان سوز آن؛ عجله نکرده و سفید پیش بروید

امتیاز
0
(0)
اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۸
توسط آکادمی آی دیزاینر
111 بازدید
0 دیدگاه
توسط آکادمی آی دیزاینر

سئو کلاه سیاه و عواقب خانمان سوز آن؛ عجله نکرده و سفید پیش بروید

بهینه سازی موتورهای جستجو یا همان سئو (SEO) از حیاتی‌ترین فعالیت‌های تجارت الکترونیک محسوب می‌شود. همانطور که در معرفی خدمات سئو به آن پرداخته‌ایم، سئو، به عنوان یک تبلیغات دائمی و بلند مدت تلقی می‌گردد و امروزه نیاز به آن، برای هر کسب و کاری عیان و واضح است.

به دلیل بهبود الگوریتم‌ها و هوش مصنوعی موتورهای جستجوگر به ویژه گوگل، سئو نیز روز به روز در حال پیشرفت، بهبود و تکامل است. در همین راستا، حالات و انواع مختلف سئو به وجود آمده است تا این مسیر را برای سایت‌ها هموار سازند. صرف نظر از خوب و بد بودن این روش‌ها، بطور کلی می‌توان آن‌ها را به دو دسته‌ی کلاه سفید و کلاه سیاه تقسیم کرد.

در ادامه با آی دیزاینر همراه باشید تا به توصیف این روش‌ها بپردازیم…

بررسی روش‌های سئو، کلاه سفید و کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه، نوع بد و مخربی از سئو است که با استفاده از استراتژی‌های کلاهبردارانه و متقلب، اصول و قوانین موردنظر موتورهای جستجو را بدون درنظر گرفتن کیفیت و رضایت مشتری پیاده سازی می‌کند تا رتبه سایت را بالا ببرد. در دنیای تجارت الکترونیکی که رقابت بسیار شدید است، منطقی است که افرادی برای نشان دادن برند خود دست به تقلب بزنند. اما موتورهای جستجوگر از جمله گوگل، برنامه‌های ویژه‌ای برای شناسایی تقلب چیده‌اند. گوگل هرچند وقت یکبار قوانین و پارامترهای رتبه دهی وب سایت ها را تغییر می دهد تا سایت‌های بی‌کیفیت و متقلب را شناسایی کرده و آن‌ها را جریمه کند.

هدف اصلی سئو را فراموش نکنیم!

هدف اصلی سئو افزایش رضایت مشتری از مطالعه محتوای سایت است. اگر قرار باشد شما با تحویل دادن یک هرزنامه و صفحه‌ی بی‌ارزش که از اصول سئو پیروی می کند رتبه سایت خود را افزایش دهید، گوگل با آن مقابله خواهد کرد.

آی دیزاینر برخی از تکنیک های سئو کلاه سیاه را به شما معرفی می کند تا یادتان باشد که هرگز به دنبال این روش‌ها نروید و همچنین از شرکت‌ها و گروه‌های خدمات سئو که از این راه‌ها برای بهبود رتبه سایتتان استفاده می‌کنند شدیداً دوری کنید…

پر کردن کلیدواژه های مختلف در یک محتوا

محتوای باکیفیت یا همان محتوای سبز باید روان و خواندنی باشد تا کاربر تجربه خوبی از مطالعه آن بدست آورد. موتور جستجوی گوگل هم این موضوع را به خوبی می داند. برای همین است که گوگل به مجازات سایت‌هایی می‌پردازد که کلیدواژه‌های زیادی را در یک محتوا جا می دهند (از سئو کلاه سیاه استفاده می کنند) . مدیران این سایت‌ها با استفاده از سئو کلاه سیاه می خواهند کلیدواژه های پرطرفدار را در یک محتوا جا دهند تا بازدیدکننده و رتبه سایت خود را افزایش دهند. برای آنها کیفیت محتوا اصلا مهم نیست و تنها به افزایش بازدید سایت اهمیت می دهند.

پیشنهاد سئو کلاه سفید برای پرهیز از این استراتژی

سئو کلاه سفید به نحوه چیدمان صحیح کلیدواژه اصلی در متن اهمیت می دهد. معمولاً توصیه می‌کنند که برای هر قطعه کوچک از محتوا، استفاده از ۳ کلیدواژه کافیست اما قوانین سخت گیرانه‌ای برای این موضوع وجود ندارد. اما در کل سئو کلاه سفید می‌گوید که بکارگیری کلیدواژه در متن شما باید به قدری تمیز باشد که کاربر نفهمد هدف شما از تولید این محتوا بکارگیری این کلیدواژه برای بهبود سئو است.

استفاده از کلیدواژه های نامرتبط با یکدیگر

اگر از کلیدواژه های نامرتبط با کسب و کار خود استفاده کنید، به این معنی است که شما از کلیدواژه های پرطرفدار و نامرتبط تنها برای افزایش رتبه و ترافیک سایت خود استفاده می کنید. در صورتیکه این محتواها هیچ ربطی به کسب و کار شما ندارد. در واقع شما می خواهید کاربران مختلف را به سایت خود بکشانید در صورتیکه کسب و کار شما چیز دیگری است و تنها وقت کاربران را هدر می دهید. استفاده از سئو کلاه سیاه حق کاربران را ضایع می کند. این را بدانید که خیلی وقت است گوگل این مورد را به راحتی تشخیص داده و جریمه می‌کند!

هرزنامه های وبلاگ

بخش نظرات وبلاگ می‌تواند یک فضای عالی برای جذب مخاطب و افزایش اعتبار برند برای هر نوع کسب و کار آنلاینی باشد. اسپمرها دوست دارند که در بخش نظرات وبلاگ و سایت‌های دیگر، سایت خود را تبلیغ کنند تا ترافیک و بازدیدش را افزایش دهند. در واقع اسپمرها لینک‌ها و نظرات نامرتبط با سایت اصلی را در بخش نظرات آن‌ها تولید می کنند. این نوع استراتژی از سئو کلاه سیاه بسیار زشت و ناپسند است زیرا هم چهره‌ی سایت میزبان را زشت می‌کند و هم کاربران دیگر با مشاهده لینک و نظرات نامرتبط به اسپم بودن آنها پی می‌برند. اما بدیهی‌ست که استفاده درست از کامنت‌ها حتی برای تبلیغ می‌تواند روش قابل قبولی باشد، به شرطی که یک دیدگاه یا کامنت مفید و مرتبط با آن مطلب گذاشته شود.

هرزنامه یا اسپم نویسی بی‌فایده است

کاربران با تشخیص اسپم بودن پیام نه تنها از آن لینک استفاده نمی‌کنند بلکه پی می‌برند که این سایت چقدر بی‌کیفیت است. در واقع چهره کسب و کار شما با این استراتژی خراب می شود. البته خبر خوب برای شما داریم که ابزار آنلاین برای جلوگیری از پیام‌های اسپم وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها جلوی ربات‌ها و اسپمرها را بگیرید.

تبلیغات با پنهان سازی سایت اصلی

این نوع استراتژی سئو کلاه سیاه این گونه است که از اعتبار یک سایت معتبر سوء استفاده می‌شود به طوری که کاربران با کلیک بر روی لینک سایت معتبر، با صفحاتی از تبلیغات هرزگونه روبرو می شوند، درصورتیکه سایت اصلی در زیر این صفحات پنهان شده است. یکی از مجازات گوگل برای این گونه سایت ها نشان ندادن دائمی URL سایت آنان در نتایج جستجو است. همانطور که متوجه شدید گوگل اصلا از سئو کلاه سیاه خوشش نمی آید و مجازات سنگینی برای آن در نظر گرفته است. لذا استفاده از آن به هیچ وجه توصیه نمی شود.

محتوای تکراری

در دنیای ادبیات انتشار محتوای تکراری بدون ذکر منبع سرقت ادبی شناخته می شود. در دنیای اینترنت هم اینکار دزدی محتوا شناخته می شود. اما باز هم افرادی هستند که از این تکنیک سئو کلاه سیاه برای افزایش ترافیک سایت خود استفاده می کنند. اما اگر کاربر متوجه تکراری بودن محتوای شما شود، اصلا حس خوبی نسبت به کسب و کار شما پیدا نمی‌کند. همچنین اخیراً مشاهده شده که گوگل به صفحاتی که به یک منبع معتبر اشاره می‌کنند ارزش خاصی قائل است!

تبدیل محتوا

تبدیل و یا چرخش محتوا به کپی از یک محتوای با کیفیت با تغییر کلیدواژه اصلی آن به کلیدواژه موردنظر خود می‌گویند که تکنیک دیگری از سئو کلاه سیاه است. اینکار چهره برند شما را زشت می کند. البته گوگل می تواند این تکنیک را شناسایی کرده و سایت شما را مجازات کند.
اگر شما به دلیل نداشتن سواد لازم از این تکنیک استفاده می کنید، بهتر است که چندین محتوای با کیفیت را مطالعه کنید تا با شیوه نوشتن آنها آشنا شوید. اینکه محتوای جدیدی را با ایده خود تولید کنید برای کاربران شما بسیار با ارزش‌تر از محتوایی است که با سرقت از دیگران منتشر می‌کنید. همچنین در اینصورت، یونیک و اختصاصی بودن مطلب، برای گوگل بسیار حائز اهمیت است…

شگردِ ” کیلک کنید! “

استفاده از عنوان های جذاب ولی پوچ استراتژی دیگر سئو کلاه سیاه است. کاربر در لیست نتایج جستجو تنها عنوان جذاب شما را می‌بیند و بر آن کلیک می کند اما وقتی وارد سایت می شود به سرعت آنرا ترک می کند. همانقدر که نرخ ورودی کاربران برای افزایش رتبه بندی سایت مهم است همانقدر هم نرخ خروج سریع کاربران از سایت (Bonus Rate) و نیز زمان سپری شده در سایتتان (Time On Site) برای گوگل مهم است. شما با استفاده از این اصل سئو کلاه سیاه تنها خودتان را گول می‌زنید و گوگل شما را بابت این تقلب و کلاهبرداری مجازات می‌کند.

با این شگرد برند معتبر نخواهید ساخت!

شما باید از کاربران، مشتری وفادار بسازید. با تقلب و فریبکاری، هیچ وقت مشتری وفادار نخواهید داشت. کاربر تشنه کیفیت و اعتبار کسب و کارتان است تا بتواند به آن اعتماد کرده و خرید کند. سایت بی کیفیت که کاربر را گول زده و وقت وی را تلف می‌کند، هیچ وقت برای کاربران معتبر نخواهد بود.

Link Farms (مزرعه لینک‌ها)

لینک فارم یک نوع لینک سازی هرزگونه و بی‌کیفیت است. به گونه‌ای که با استفاده از یک محتوای بی‌کیفیت می‌خواهید بطور انبوه به سایت‌های دیگر لینک بزنید یا از آنها لینک بگیرید تا نمره سئو سایت خود را افزایش دهید. اما متاسفانه باید به شما بگویم که گوگل این مورد را هم می‌تواند شناسایی کند.

متون و لینک های پنهانی

برنامه نویسان این توانایی را دارند که صفحات سایت را به گونه‌ای طراحی کنند که برخی از عناصر موجود در صفحه، تنها برای موتورهای جستجو دیده شوند و از چشم کاربران پنهان بمانند. این استراتژی نوعی از استراتژی پنهان سازی سئو کلاه سیاه است. برای مثال برنامه نویس می‌تواند متنی را در صفحه بگذارد و رنگ آن‌را سفید کند تا کاربران متوجه آن نشوند و تنها موتورهای جستجوگر قادر به خواندن و ایندکس آن باشند.

رفیق ناباب امروز یا همراه خوب فردا؟

سئو کلاه سیاه مانند یک رفیق ناباب، امروزش برایتان خوشایند خواهد بود اما روزگار کسب و کارتان را در آینده‌ی بسیار نزدیک، به خاک سیاه خواهد نشاند! زمانی که جریمه پشت جریمه از گوگل دریافت کردید و سایتتان پنالتی شد، تقریباً هیچ راه مطمئنی برای بازگشت روزهای خوب وجود نخواهد داشت…

اما سئو کلاه سفید را به عنوان یک قهرمان و همراه مهربان به آغوش بکشید! او خیلی صبورانه اما با تفکر و منطق، موجب پیشرفت روزانه‌ی سایتتان در موتورهای جستجوگر خواهد شد.

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید نوعی از سئو خوب است که اصول و قوانین موتورهای جستجو را بطور کاملاً طبیعی و باکیفیت رعایت می‌کند. اما رعایت سئو کلاه سفید آنقدرها هم آسان نیست. زیرا شما وقتی سایت باکیفیتی داشته باشید، اگر یکی از اصول و قوانین موتورهای جستجو را زیر پا بگذارید، رتبه و کیفیت سایت شما نزول می کند. بنابراین برای باکیفیت نگه داشتن سایت همواره باید با اصول و قوانین جدید جستجوگرها آشنا باشید و این اصول را روی سایت خود بکار گیرید. برای مثال اگر صفحه سایت شما زمان بارگذاری زیادی دارد یا طراحی سایت کسب و کارتان بطور سنگین و غیراستاندارد انجام شده‌است، موتورهای جستجو از نمره سایت شما کم می‌کنند و رتبه آن را کاهش می دهند؛ در حالی که تا ۳ سال قبل، این فاکتور مهمی محسوب نمی‌شد.

نمونه هایی از اصول سئو کلاه سفید

  • محتوای باکیفیت برای مشتری ارزش می آفریند.
  • استفاده‌ی طبیعی و معقول از کلیدواژه‌ها و توصیفات پرطرفدار
  • یک سایت جذاب که گردش در آن آسان و سریع بوده و چیدمان سایت در دستگاه‌های هوشمند مختلف مانند موبایل یا تبلت بهم نمی‌ریزد.

در واقع سئو کلاه سفید به شما کمک می کند تا

  • با کیفیت ترین محتوای ممکن را تولید کنید و همچنین محتوای تولید شده از دید کاربران مفید خواهد بود.
  • رتبه، ترافیک و کیفیت سایت خود را افزایش دهید.

نه به سئو کلاه سیاه !

سئو یک استراتژی خوب برای افزایش کیفیت و رتبه بندی و ترافیک سایت است. البته منظور ما از سئو در سایت آی دیزاینر سئو کلاه سفید است. در بالا برخی از تاکتیک های سئو کلاه سیاه را به شما معرفی کردیم که البته تنها تعداد محدودی از آنها بیان شد. گوگل هر یک از این استراتژی ها را می تواند شناسایی و سایت آن را مجازات نماید. لذا توصیه اکید آی دیزاینر به شما پرهیز از استفاده این استراتژی‌ها در سایت است. برای اینکه سایت با کیفیت و کاربر پسند داشته باشید و بتوانید اعتبار برند خود را به مرور زمان افزایش دهید، استفاده از اصول و قوانین سئو کلاه سفید استراتژی مناسبی برای شما خواهد بود.

برای مشاوره و سفارش در زمینه سئو، می توانید با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری در : توییتر تلگرام

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×