ترفندهای دیجیتال مارکتینگ که کسب و کارها را متحول می کند

دنیای دیجیتال مارکتینگ پیچیدگی و وسعت زیادی دارد، برای همین، برای ایجاد تغییرات باید ...

ترفندهای دیجیتال مارکتینگ که کسب و کارها را متحول می کند

امتیاز
0
(0)
مرداد ۱۷, ۱۳۹۸
توسط آکادمی آی دیزاینر
127 بازدید
0 دیدگاه
توسط آکادمی آی دیزاینر

ترفندهای دیجیتال مارکتینگ که کسب و کارها را متحول می کند

دنیای دیجیتال مارکتینگ پیچیدگی و وسعت زیادی دارد، برای همین، برای ایجاد تغییرات باید عوامل زیادی را در نظر گرفت. ترندهای دیجیتال مارکتینگ از هم جدا نیستند، بلکه بهم متصل هستند. این ترندها در کنار یکدیگر به بهبود یک برند کمک می کنند و به رشد تجاری آن شتاب می دهند. گوشی های هوشمند دنیای شبکه های اجتماعی را متحول کرده اند. دوربین عکاسی موجود در این گوشی ها نیز کار تولید محتوا را بسیار زیباتر کرده است. گوشی های هوشمند باعث شده اند محتواها از حالت متنی به حالت گرافیکی تبدیل شود.

اینترنت ارزان، سرعت بالا و شبکه های ارتباط از راه دور، باعث شده اند که انتشار محتوا جزئی جدانشدنی از دیجیتال مارکتینگ باشد. به اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی بسیار آسان شده است. مثلا یک فیلم که در گوشی هوشمند قرار دارد، خیلی راحت و سریع در رایانه پخش می شود و یا در یک شبکه اجتماعی منتشر می شود. در دنیای دیجیتال مارکتینگ امروزی، همه به سرعت و پیچیدگی زیاد عادت کرده اند. سوال اینجاست که چگونه ترندهای دیجیتال مارکتینگ می توانند در یک کسب و کار تغییرات موثر را اعمال کنند؟ در ادامه با این گونه ترندهای دیجیتال مارکتینگ بیشتر آشنا می شویم.

۱- یکی از ترندهای دیجیتال مارکتینگ، تمرکز بیشتر بر روی بازدهی است

برنامه های کاربردی و ابزارهای مختلف دیگر برای ساخت، کنترل و بازاریابی در برندها استفاده می شوند. یکی از  ترندهای دیجیتال مارکتینگ افزایش سرعت انتشار محتواها در اینترنت از طریق تبلیغات آنلاین هزینه دار است. گوگل و فیس بوک زیرساختی برای طراحی و نمایش تبلیغات اینترنتی هزینه دار هستند. گوگل درصد زیادی از سرمایه تبلیغات دیجیتال را به خود اختصاص داده است. زیرا گوگل زیرساخت مناسبی را برای تبلیغات دیجیتال فراهم کرده است. البته گفتنی است که فیس بوک در سال ۱۳۹۶ درآمد بیشتری نسبت به گوگل در این زمینه داشته، اما گوگل با تغییر استراتژی خود توانست در سال ۱۳۹۷ این روند را تغییر دهد و خود پیشتاز میدان باشد.

توییتر و یاهو هم -بعد از گوگل و فیس بوک- در زمینه تبلیغات آنلاین از پرطرفدارترین ها هستند. بازدهی و حجم کار دو چالش بزرگ در دنیای دیجیتال مارکتینگ محسوب می شوند. برای افزایش بازدهی، شرکت های تبلیغات اینترنتی از استارتاپ ها، فناوری های جدید و شبکه های اجتماعی بیشتر از قبل استفاده می کنند. تمرکز بعدی باید بر متعادل کردن حجم کار باشد. می دانیم که وسعت جغرافیایی و تعداد کاربران خیلی زیاد است و کمی بی دقتی، انرژی زیادی از کسب و کار می گیرد. البته ناگفته نماند که تمرکز زیاد بر روی یک چالش ممکن است موجب ایجاد مشکلات دیگر شود.

جلب اعتماد کاربران

اعتماد کاربران در دنیای دیجیتال مارکتینگ از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین خاطر است که گوگل پس از نمایش تبلیغات هزینه ای، از کاربران درباره سطح کیفیت آن می پرسد و در صورت تمایل کاربر آن تبلیغ را دیگر برای او نمایش نمی دهد. چرا؟ چون گوگل نمی خواهد اعتماد کاربران را نسبت به خود از دست بدهد. فیس بوک هم به تازگی آمار پاسخ کاربران را به پرسش های تبلیغات ویدیویی به نمایش می گذارد. گوگل و فیس بوک در زمینه تبلیغات اینترنتی محبوبیت بیشتری دارند. انتشار خبرهای نادرست، شایعه پراکنی ها و تفاوت های عقیدتی کاربران، باعث شده اند که دیگر شفافیت لازم در گزارش های منتشر شده در آنها دیده نشود. به همین دلیل، اعتماد کاربران نسبت به تبلیغات هزینه ای ترندهای دیجیتال مارکتینگ کمی کاهش یافته است.

۲- خودکار سازی بازاریابی در دنیای دیجیتال مارکتینگ الزامی است

شبکه های اجتماعی به صمیمی تر شدن کاربران با یکدیگر کمک می کنند. حضور و فعالیت در شبکه های اجتماعی امروزه آسان تر از قبل شده است. همه به راحتی می توانند محتوای دلخواه خود را بنویسند و آن را در دنیای بزرگ دیجیتال مارکتینگ با همه به اشتراک بگذارند. اما زیرساخت این دنیای دیجیتال نسبت به گذشته خیلی پیچیده تر شده است. هر چقدر ظاهر طراحی سایت و یا برنامه های کاربردی شما جذاب تر و کاربر پسندتر باشد، زیرساختی پیچیده تر دارد. هرچقدر

 • تعداد شبکه های اجتماعی بیشتر باشد
 • تنوع محتواها بیشتر باشد
 • ویژگی های منحصر به فرد در تبلیغات اینترنتی بیشتر باشد

به زیرساخت پیچیده تری نیاز است.

شبکه های اجتماعی بیشتر

امروزه شبکه های اجتماعی جدیدتر نیز در حال آماده شدن هستند. Mastodon.social جایگزینی برای توییتر است که سهام آن ۶ ماه پیش خریده شده است. این شبکه، تا اتمام نهایی پیاده سازی خود، کاربر جدید نمی پذیرد.

تنوع محتواهای بیشتر

امروزه، نسبت به گذشته که فقط رادیو، تلویزیون و نوشته های کاغذی وجود داشتند، پیشرفت ها چشمگیر بوده است. محتواهای تعاملی اخیرا معرفی شده اند که خیلی راحت تر از رسانه های سنتی قابل انتشار در شبکه های اجتماعی مختلف و بهره وری هستند. مثل اینفوگرافیک و Gif ها.

چرا از واژه “بیشتر” در زیر بخش های بالا استفاده کردیم؟

به نظر شما باید تمرکز بر افزایش تعداد شبکه های اجتماعی باشد یا بهبود کیفیت آنها؟ همراه با افزایش تعداد شبکه های اجتماعی، این شبکه های جدید باید علاوه بر خصوصیات شبکه های قبلی، خصوصیات جدیدی هم اضافه کنند تا در رقابت با شبکه های اجتماعی قبلی پیروز شوند. شبکه های قدیمی هم برای اینکه از رقیب های جدید عقب نمانند، به فکر در نظر گرفتن مزیت های جدید برای کاربران می شوند تا آنها را از دست ندهند. به وجود آمدن این رقابت موجب می شود که مزیت های ارائه شده به کاربران بیشتر از قبل شود.

تا اینجا توضیح دادیم که چرا ترندهای دیجیتال مارکتینگ پیچیده اند. حال چطور باید این پیچیدگی را مدیریت کنیم؟ با خودکارسازی

داشتن همه ی خصوصیات خوب، حتی در دنیای دیجیتال مارکتینگ هم خیلی سخت است. برخی از زیرساخت های شبکه های اجتماعی به شما کمک می کنند تا موقعیت بازاریابی دیجیتال خود را بسنجید و بفهمید که چقدر فالوئر دارید. هم چنین با خودکارسازی بسیاری از فرآیند ها، می توانید در وقت خود به خوبی صرفه جویی کنید. البته خودکارسازی در مراحل اولیه ساخت برند خود به خود انجام می شود و این ترند در دیجیتال مارکتینگ به مرور زمان جالب تر هم خواهد شد.

۳- بکارگیری هوش مصنوعی نمونه ای از ترندهای دیجیتال مارکتینگ است

هوش مصنوعی از آن دسته مباحثی است که خیلی ها را هیجان زده کرده و بعضی دیگر را می ترساند. قسمت ترسناک هوش مصنوعی این است که شغل افراد را از آنها می گیرد و جای انسانها را به مرور زمان پر می کند. اما بکارگیری هوش مصنوعی در انجام کارهای تکراری و خسته کننده انسانی مفید است. همانطور که امروزه استفاده از رایانه و تلفن های هوشمند در انجام کارها الزامی است. تعداد ربات های کمک کننده نیز به دلیل افزایش خواسته ها افزایش یافته است. ترکیب این فناوری ها با یکدیگر زندگی و کسب و کار ما را تغییر می دهد و سرگرمی های جدید ایجاد می کند. شبکه های اجتماعی و تلفن های هوشمند از ما انسانها ناشرانی ساخته اند که برای تولید محتوا دست به قلم می شویم. ما ویدیو می سازیم، عکس ها را با بهترین زاویه و رنگ ممکن می گیریم و بعد آنها را ویرایش کرده و منتشر می کنیم.

چرا به ماشین ها نیاز داریم؟

امروزه حجم اطلاعات در دنیای دیجیتال مارکتینگ به قدری بالاست که حتی اگر همه ی آدم ها هم برای بکارگیری این اطلاعات به صف شوند باز هم وقت کم می آوریم. هر چقدر حجم اطلاعات بیشتر باشد، به مرور احتمال خطا نیز افزایش می یابد. به همین خاطر از ماشین ها و هوش مصنوعی به عنوان پردازشگرهای پرقدرت استفاده می شود. ما به هوش مصنوعی برای رفع خطاها و کاهش پیچیدگی در بازاریابی دیجیتال نیاز داریم. بازاریابی به کمک هوش مصنوعی شامل سه گام جمع آوری، منطق و عمل است.

 • جمع آوری : حجم اطلاعات آنقدر زیاد است که به ماشین ها و هوش مصنوعی برای نگه داری داده ها نیاز داریم.
 • منطق : ما برای کسب بینش و تسلط بیشتر نیاز به پردازش داده ها داریم. برای پردازش این حجم از اطلاعات، باید از ماشین ها و هوش مصنوعی استفاده کنیم.
 • عمل : برای بکارگیری این بینش و تسلط در خودکارسازی تولید محتوا، نیاز به ماشین ها و هوش مصنوعی داریم.

مزایای هوش مصنوعی در ترندهای دیجیتال مارکتینگ

درخشان ترین مزایای هوش مصنوعی در بازاریابی، کسب آگاهی، بکارگیری آن، تجزیه و تحلیل اطلاعات، شناسایی فرصت ها و استفاده از آنها است.

چگونه از هوش مصنوعی استفاده کنیم؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که کدام بخش از زیرساخت های شبکه های اجتماعی از هوش مصنوعی استفاده کردند؟

 • شناسایی چهره و تگ کردن دوستان (در فیس بوک)
 • بخش خبرگذاری ها که موضوع خبرهایی که قبلا مطالعه کردید را بیشتر برای شما نمایش می دهند (در اینستاگرام)
 • ایجاد ارتباط بین فردی دارای یک توانایی خاص و کسی که به دنبال استخدام آن فرد حرفه ای است (در لینکدین)

این موارد از هوش مصنوعی استفاده می کنند. شاید برایتان جالب باشد که در بازی های المپیک ۲۰۱۶ میلادی هم از هوش مصنوعی در گزارش خبرها استفاده شد. البته اینها کاربردهای خیلی سطحی از هوش مصنوعی هستند. متاوب به شما پیشنهاد می کند که بیشتر با اخبار هوش مصنوعی در ارتباط باشید تا با کاربردهای عمیق تر آن نیز آشنا شوید و بتوانید از آن در هوش تجاری استفاده کنید.

۴- بازاریابی دیجیتال حرفه‌ای که به یک آژانس کاربلد بسپارید، اهمیت بالایی دارد

بازاریابی دیجیتال از آن دسته از بازاریابی هایی است که هیچ گاه بدون چالش نیست. بسیاری از افراد معتقد هستند که دیجیتال مارکتینگ تنها چیزی است که با آن می توان توجه کاربران را تا مدت ها به خود جلب کرد. در سال ۱۹۹۰ میلادی، یاهو با بکارگیری دیجیتال مارکتینگ دوره درخشانی داشت تا اینکه در سال ۲۰۰۰ میلادی گوگل تبلیغات آنلاین را به خدمات خود اضافه کرد و از یاهو در عرصه رقابت پیشی گرفت.

سعی کنید شبیه بهترین ها باشید

چالش کسب درآمد در شبکه های اجتماعی بر پیچیدگی ترندهای دیجیتال مارکتینگ افزوده است. اما در کنار این پیچیدگی، بازدهی دارد و کارآمد است. فیس بوک و گوگل از غول های بازاریابی دیجیتال هستند. شما باید این دو برند را الگوی خود قرار دهید و سعی کنید شبیه آنها باشید. رقابت در این زمینه آنقدر شدید است که باید حتما یا خودتان در این زمینه دانش لازم را کسب کنید یا کسی که این دانش را دارد استخدام کنید. در این صورت می توانید بر پیچیدگی ترندهای دیجیتال مارکتینگ غلبه کنید.

۵- ویدیوهای زنده به کسب و کار شما رونق می بخشد

اجرای ویدیوی زنده پرطرفدارترین ترند بکارگیری دیجیتال مارکتینگ است. می توان گفت که گوگل پلاس و هنگوت اولین شبکه های اجتماعی بودند که قابلیت اجرای ویدیو زنده را برای کاربران فراهم کردند. فیس بوک در سال ۲۰۱۵ میلادی قابلیت اجرای ویدیو زنده را برای کاربران مهم خود فراهم کرد.

چرا باید از ویدیو زنده استفاده کنیم؟

مارک زاکربرگ می گوید: کاربران ویدیوهای زنده را ۳۰۰ درصد بیشتر از ویدیوهای معمولی دنبال می کنند. هم چنین ۱۰ برابر بیشتر به آن واکنش نشان می دهند و برای آن کامنت می گذارند.

این یعنی مشارکت کاربران در ویدیوهای زنده بیشتر از ویدیوهای معمولی است. مشارکت کاربران اهمیت زیادی در دنیای دیجیتال مارکتینگ دارد و مثل توپ طلا در ورزش فوتبال می ماند. ویدیوی زنده وقتی موثر واقع می شود که متناسب با کاربران هدف طراحی شود. از آنجاییکه تهیه ویدیو زمانبر است باید در انتخاب کاربران دقت نمایید تا زحمت شما نتیجه بدهد. البته در متاوب معتقدیم که کیفیت مطالب مستقل از تعداد آنهاست. بهتر است که تعداد مطالب کم و در عوض باکیفیت باشد تا اینکه تعداد آنها زیاد باشد و کیفیت کم شود.

۶- افزایش میزان نظارت از مهم ترین ترندهای دیجیتال مارکتینگ است

روش های نظارتی گوگل نمونه ای از کنترل ماشین بر روی محتوای سایت ها است. فیس بوک نیز از روش هایی برای حذف خبرهای تکراری استفاده می کند. امروزه این روش های نظارتی در تمامی اپلیکیشن ها حضور دارند و این بر پیچیدگی ترندهای دیجیتال مارکتینگ افزوده است. یکی دیگر از این روش های نظارتی، جداسازی ایمیل های تبلیغاتی از ایمیل های اصلی است. گوگل با استفاده از این روش، یک بخش جدا برای ایمیل های تبلیغاتی در جیمیل در نظر گرفته است.

نتیجه این است که ممکن است محتوای شما توسط این روش های نظارتی فیلتر شود. پس باید تمامی قوانین و شرایط موتورهای جستجو، سرور های ایمیل، شبکه های اجتماعی و … را در نظر بگیرید و متناسب با آنها محتوا تولید کنید. هم چنین ممکن است محتوای شما آنقدر قدیمی باشد که روش های جدید، بر اساس قوانین جدید، محتوای شما را فیلتر کنند. هر چند وقت یکبار باید محتواهای خود را ویرایش کنید و تغییرات لازم را در آنها اعمال کنید.

۷- اینفلوئنسر مارکتینگ برای اثربخشی ترندهای دیجیتال مارکتینگ به کار می رود

رشد اینترنت باعث رشد جهانی در همه زمینه ها شد. وبلاگ نویس ها متناسب با موضوع خاصی مثل مد، غذا یا چیزهای دیگر محتوا منتشر می کنند. این کار وبلاگ نویس ها موجب برقراری ارتباط صمیمی بین کاربران و برندها می شود و بر کاربران وفادار ایجاد می کند. در واقع وبلاگ نویس ها با محتوای معتبر بر اعتبار و اعتماد یک برند می افزایند. با افزایش محتواهای منتشر شده، ممکن است حتی اطلاعات غلط به کاربران منتقل شود. برای رفع این مشکل، اینفلوئنسرها و بلاگرها به برندها کمک می کنند تا تعداد واسطه های بین کاربران و برندها کاهش یابد.

اما با چالش بزرگتری رو به رو هستیم

امروزه درصد زیادی از کاربران اینترنت از طریق گوشی های هوشمند به اینترنت دسترسی دارند. دنیای دیجیتال برای ساخت وبسایت، تولید محتوا برای جذب کاربران و افزایش ورودی به سایت لازم است. سپس باید نرخ تبدیل کاربر به مشتری افزایش یابد. از آن جاییکه تعداد کاربران گوشی های هوشمند در حال افزایش است، نمی توانید این موضوع را نادیده بگیرید. برای همین است که خیلی از کسب و کارها علاوه بر وبسایت یک اپلیکیشن موبایل هم برای کسب و کار خود دارند. مجلهنیویورک تایمز می گوید:

انتقال کاربران وبسایت ها به اپلیکیشن ها و شبکه های اجتماعی در گوشی های هوشمند در آینده ای نزدیک رخ نمی دهد، بلکه رخ داده است.

این تغییرات، کسب و کارهای آنلاین زیادی را تحت تاثیر قرار می دهد. دیگر نمی توان فقط به وبسایت برای کسب درآمد آنلاین تکیه کرد. بنابراین اپلیکیشن های موبایل بر پیچیدگی ترندهای دیجیتال مارکتینگ افزوده اند و نمی توان این موضوع را نادیده گرفت.

راه حل چیست؟

ظهور اپلیکیشن ها، چالش های بزرگی را برای بازاریابان در پی دارد. به این معنی که شما باید محتواهای سایت خود را در اپلیکیشن های موبایل و شبکه های اجتماعی مثل توییتر، پینترست، اینستاگرام و… منتشر کنید. هم چنین اگر در یکی از محتواهای سایت خود تغییری ایجاد می کنید لازم است تا مطالب متناظر آن را در شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن موبایل نیز اصلاح کنید.

با پیچیدگی و تغییرات مداوم ترندهای دیجیتال مارکتینگ چه کنیم؟

برای اینکه در دنیای دیجیتال مارکتینگ که مدام در حال تغییر است، پایدار بمانید لازم است:

 • افراد حرفه ای برای بررسی محتواها و برقراری امکان تطبیق و تکرار این محتواها استخدام کنید.
 • همیشه به ابزارهایی که از هوش مصنوعی استفاده می کنند توجه داشته باشید.
 • از تبلیغات دیجیتال هزینه دار استفاده  کنید. برای تبلیغاتی که امکان بررسی و تغییر در آنها وجود ندارد، خرج نکنید.
 • از خودکارسازی برای مدیریت پیچیدگی و پردازش استفاده کنید.
 • همیشه در حال بیشتر یاد گرفتن باشید و به کارکنان خود نیز آموزش دهید.
 • تجربه کسب کنید و این تجربه ها را در کسب و کار خود به کار گیرید.
 • تجربه های کاری خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و سعی کنید اشتباهات خود و دیگران را تکرار نکنید.
 • به پیشرفت، تکامل، تغییر و نوآوری ادامه دهید.
اشتراک گذاری در : توییتر تلگرام

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×